Dzień Ziemi z owadami zapylającymi

Lody truskawkowe, szarlotka, kapuśniak, czy ogórkowa – każdy znajdzie coś  smakowitego dla siebie. Na co dzień nie myślimy, że wszystkie te owoce i warzywa zawdzięczamy pracy pszczół. Mówiąc o pszczołach, powinniśmy myśleć też o owadach zapylających, tj. trzmielach, czy pszczołach samotnicach. Ich rola w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi jest nieoceniona. Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie.  Dlatego Dzień Ziemi poświęciliśmy właśnie zapylaczom.

Przygotowania do tego święta rozpoczęły się od instalacji tablicy informacyjnej, następnie przygotowaliśmy miejsce przyjazne zapylaczom, wysiewając różnorodne rośliny miododajne. Nasiona tych nasion otrzymaliśmy od firm: Bayer, Syngenta i Semini.  Fundacja Z KUJAWSKIM POMAGAMY PSZCZOŁOM wsparła nas materiałami informacyjnymi oraz grami karcianymi, w które grają nie tylko najmłodsi.

Finałem naszych działań było przedsięwzięcie zorganizowane z Referatem Ekologii Urzędu Miasta i Gminy Pelplin.  Na spotkanie z leśnikiem p. Mariuszem Toczkiem zaprosiliśmy najmłodszych uczniów, który opowiedział im o ogromnej roli zapylaczy, również dla nas – ludzi. Zdradził nam również sposoby wspierania tych owadów nawet przez dzieci i młodzież.

W zajęciach uczestniczyła p. Magdalena Walkusz z Urzędu Miasta i Gminy Pelplin, która w imieniu Burmistrza, p. Mirosława Chyły, przekazała gry planszowe i książki związane z ekologią.
Dzięki zajęciom każdy już wie, że owady zapylające należy wspierać, poprzez sadzenie kwiatów, krzewów, drzew, oraz budowanie specjalnych domków. Dlaczego? Gdyż bez ich pracy, człowiek nie miałby wystarczających ilości pożywienia.

Składamy ogromne podziękowanie wszystkim darczyńcom,  a w szczególności Burmistrzowi MiG Pelplin p. Mirosławowi Chyle.

M. Pauch