Kwidzyn wita uczniów kl. V

21 maja 2019r. udaliśmy się na klasową wycieczkę do Kwidzyna w towarzystwie pani Lucyny Łangowskiej i pani Grażyny Janaszek. Poznaliśmy historię zamku połączonego z katedrą, o którym ciekawie opowiadała pani przewodnik. Przemieszczaliśmy się po krużgankach, poznaliśmy styl i sposób budowy zamku. Mieliśmy możliwość obejrzenia wystawy malarstwa, których eksponaty pochodzą ze słynnych zbiorów rodziny Sierakowskich z pałacu w Waplewie oraz wystawy rzemiosła artystycznego. Nie zabrakło lekcji przyrody. Obejrzeliśmy nowoczesną wystawę Przyroda Polski Północnej, która ukazuje bogactwo i bioróżnorodność ojczystej fauny i flory oraz najważniejsze problemy współczesnych czasów w odniesieniu do ochrony przyrody.

Druga część naszej wycieczki dotyczyła warsztatów ceramicznych, które poprowadziła dla nas pani Joanna. Poznaliśmy tradycyjne metody wytwarzania naczyń i samodzielnie, pod czujnym okiem eksperta, lepiliśmy z gliny wymyślone przez nas naczynia. Mieliśmy również okazję skorzystać z koła garncarskiego. Ku zdziwieniu niektórych osób, nie było to proste zadanie. Jednak wszyscy świetnie sobie z nim poradzili. Nasze własnoręczne gliniane naczynia zawieźliśmy do szkoły. Tam powolutku schną, abyśmy mogli je zabrać do domu. 

Pogoda dopisywała, zatem znalazła się chwila na troszeczkę ochłody w postaci lodów, plac wspinaczkowy oraz zakup pamiątek. To był wspaniały dzień!

uczniowie klasy V